Cuyo v indiánském nářečí znamená "země pouští". Jedná se o region plný vysokých hor, zasněžených vrcholů sopek a širých přechodů, které se táhnou celým pohořím And, předhůřím Kordiliér až po stepní roviny. Skutečným zážitkem z dob dinosaurů je návštěva přírodních parků Ischigualasto a Talampaya (zapsaného na seznam UNESCO jako biosférická rezervace). Národní park Ischigualasto je pro své překvapivé přírodní formace a barvy nazývaný také jako "Měsíční údolí". V této oblasti se skrývá nejvyšší vrchol celé západní polokoule - Aconcagua (6959 m). Studenou bílou pokrývku neuvěřitelných svahů využívají lyžaři všech kategorií. V údolí oblastí La Rioja, Mendoza a San Juan I se návštěvník setká s nespočetnými vinicemi a sklepy, jejichž produkty dosáhly mezinárodního uznání.
Mendoza /vzdálenost od Buenos Aires - 1060 km)
Město se 700 000 obyvateli, založené r. 1561, ale z původní architektury se toho mnoho nedochovalo. Je to nesmírně čisté město, se stinnými ulicemi, s domky s předzahrádkami, parky, alejemi a pohodovými zákoutími, ideálními pro relaxaci. Ale zároveň je Mendoza město s velmi intenzivním kulturním životem. Najdeme tu řadu divadel, koncertních sálů, kin, muzeí, klubů, diskoték, pubů a kasín.
Cesty za vínem
Mendoza je však především centrem vinařství, a to největším v Jižní Americe.Produkuje se tu především malbec, ale také cabernet sauvignon, sauvignon, syrah, merlot, chardonnay a další jako např. seillón, chenin a bonarda. Na celkem 16 vinných stezkách je na 136 vinařských podniků, kde můžete vychutnávat úžasnou kombinaci přírody a jejího produktu. Venkov v oblasti Mendoza voní nejen po hroznech, ale i po jablkách, třešních, broskvích a lesním ovoci.
První réva byla zasazena v Cuyu jezuitskými misionáři v 16. stol., ale výraznější produkce se rozběhla až v polovině 19. stol. s příchodem prvních přistěhovalců z Itálie a Francie. Někteří pracovali na vinicích jen jako námezdní dělníci, někteří však s sebou přinesli znalosti v pěstování vína z Evropy a podstatně tak zvýšili úroveň a kvalitu zdejšího vína. Na počátku 20. stol. již byla Mendoza jedním z největších výrobců ale i vývozců vína na světě.
Vinné sklepy je možné navštívit prostřednictvím místní cestovní kanceláře, anebo mnohem zábavněji jen s mapou v ruce a pronajatým prostředkem (např. kolem) na vlastní pěst.
Jednodenní výlet do Chile
Jeden z nejzajímavějších výletů z Mendozy je výlet na hranice s Chile přes soutěsku paso de Uspallata. Tento výlet je organizován z Mendozy autobusem, ale mnohem výhodnější je pronajmout si aut a jet svým tempem. V každém případě je třeba vyrazit hned brzy ráno, aby byl čas se těšit okolní krajinou. Na hranice je to 210 km a vystoupáte ze 750 m až do výšky téměř 3000 m, budete míjet lyžařské středisko Villa Los Penitentes, zdoláte most Puente del Inca, který je postaven z přírodního kamene zbarveného nánosy síry z termálních pramenů, které jsou pod ním, a budete mít možnost vidět vrchol nejvyšší hory Ameriky Aconcagui ( 6959 m). V dialektu huarpe znamená Aconcagua "kamenná rozhledna nebo i strážní věž". Od Puente de Inca je vidět její jižní strana. Z mostu, ale na druhou stranu je vidět také přírodní rezervace vulkánu Volcan Tungato (6 800 m) obklopeného ledovci. Na obě hory se v létě dělají výlety, pěšky nebo na koních, trvají 3-10 dnů. Na úpatí, ze severní strany hory Aconcagua se nachází horské zelené jezero laguna de los Horcones. Na hranicích s Chile pak můžete vidět sochu Krista Cristo Redentor. Je 8 m vysoká, vztyčená v r. 1904. Na ni turisté věší nebo uvazují barevné stužky, aby jim splnila jejich přání. Pokud potřebujete vízum do Chile, dostanete jen přímo v Mendoze, na hranicích to již není možné.