Informace před cestou

Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou Informace před cestou
Přečtěte si


Vízum

NE (po dobu 90 dnů pobytu - pro turistické účely)

Pobyt v Argentině bez víza za turistickým účelem je maximálně 90 dnů a to s vícenásobným vstupem.

Při vstupu je někdy požadováno prokázání dostatečných finančních prostředků na dobu pobytu v zemi, což činí asi 50 USD na den, a zpáteční letenka.

Pobyt v Argentině si lze prodloužit na příslušném úřadě: Dirección Nacional de Migraciones Avenida Antártida Argentina 1355
Ingresos y Egresos
tel.: 43170200
po-pá: 8:30-13:00 hod.

Zvláštní povolení "radicación temporaria" se vyžaduje pro pobyt delší než jeden rok. Po překročení určené lhůty pobytu v zemi se platí pokuta (cca 50pesos/ARS).

Při výjezdu ze země je třeba počítat s placením tzv. letištního poplatku (cca 18USD), který je vybírán u zvláštní přepážky (Tasa de Embarque) od všech cestujících. Bez potvrzení o zaplacení tohoto poplatku nebude cestujícímu dovoleno odletět ze země.

Očkování

Kdy a pro které destinace je potřeba?

Obecně platí, že pokud nebudete podnikat opravdu dobrodružnou cestu, je riziko jakékoli nákazy opravdu minimální. O případných změnách se můžete informovat na příslušném českém zdravotním úřadu.

Pokud přijíždíte do oblasti výskytu žluté zimnice, musíte předkládat doklad o očkování proti této nákaze. Doporučuje se i očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, tetanu, záškrtu, vzteklině, choleře nebo meningokové meningitidě. Někteří lékaři doporučují i ochranu proti malárii. Pokud se rozhodnete absolvovat některá očkování, musíte navštívit příslušné pracoviště nejméně 6 týdnů před plánovaným odjezdem. Doporučení o očkování vychází z informací o Vaší cestě. Rozhoduje, jakou oblast chcete navštívit, délka pobytu a typ cesty, roční období cesty, věk, zdravotní stav a předchozí očkování.

Celní předpisy

Při příjezdu do Argentiny musíte vyplnit celní prohlášení. Turisté, kteří nepřiznají žádné věci k proclení jsou namátkově kontrolováni. Je dovoleno převážet věci osobní potřeby – oblečení, předměty osobní hygieny apod. Dále můžete převážet osobní šperky, knihy, dokumenty, invalidní vozíky, dětské kočárky pokud jsou obsazené. Bez cla lze dovážet 2 l alkoholických nápojů, 600 cigaret, 50 doutníků, potraviny do 5 kg, parfémy, toaletní vody do 200 ml a dále zboží, jehož cena nepřesahuje 200 USD a jež nelze zahrnout do osobního zavazadla.

Cestující do 16 let má nárok na 50% uvedených hodnot. Pokud cestující převáží předměty jako jsou osobní počítače, videokamery, hudební a lékařské nástroje, musí upozornit zaměstnance celnice a na zpáteční cestě musí tyto předměty předložit zvlášť ke kontrole.

Je zakázáno převážet výbušniny, hořlaviny, omamné látky, střelné zbraně bez povolení a pornografický materiál.

Při dovážení zvířat je vyžadováno potvrzení od veterináře s ověřeným překladem do španělského jazyka.

Počasí a podnebí

Počasí

Ve střední Argentině panuje mírné subtropické podnebí, v Buenos Aires se lednové teploty pohybují kolem 23,5 °C, červencové kolem 10 °C.

V oblasti Chaco je v létě nepříjemné horko, letní teploty se stále pohybují kolem 30 °C. V Patagonii nejnižší zimní teploty dosahují - 30 °C. Průnik polárního vzduchu může výjimečně vyvolat poklesy teplot až o 20 °C a průtrže mračen.

V oblasti And je horské subtropické léto.

V oblasti Mezopotámie podporují hojné a velké deště růst pralesa. Je tu subtropické podnebí s velmi horkým létem.

V oblasti Pampy panuje vlhké a suché podnebí.

V Ohňové zemi je příjemné klima, zimy jsou tu mírné.

Podnebí

V této zemi se můžete pohybovat v téměř všech klimatických pásech. Klimatické podmínky se výrazně liší od podmínek v Evropě. Klima je tu zrádné a proto nepodceňujte svoje schopnosti zejména v horských oblastech třeba při výstupu na jeden z vrcholů.

Klimatické oblasti Argentiny se výrazně rozlišují mezi tropicky horkým severem a subarkticky studenou Ohňovou zemí. Ve střední Argentině vládne subtropické podnebí.

Vodní srážky, které přinášejí západní větry většinou spadnou díky andské bariéře na chilské straně. Z těchto důvodů leží zhruba dvě třetiny území Argentiny v širokém suchém pásu. Zato pláně na východě mají celoročně dostatek vlhkosti.

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví Argentinské republiky

Panská 6
110 00 Praha 1
tel.: 224 212 448, 224 212 449
fax: 222 241 246
embar@iol.cz

Velvyslanectví České republiky v Argentině

Junín 1461
1113 Buenos Aires
tel.: 005411 48073107
fax: 005411 48073109
buenosaires@embassy.mzv.cz

Honorární konzulát ČR v Argentině

Av. Espaňa 1340, piso 9°
oficina 21-22
5500 Mendoza
tel.: 0054261 4232148
fax: 0054261 4381592
mendoza@honorary.mzv.cz
konzulární obvod: Mendoza, San Juan, Neuquén a San Luis

Honorární konzulát ČR v Argentině

Yugoeslavia 655,
Presidencia Roque Sáenz Peňa
3700 Chaco
tel.: 0054 3700-425977
saenzpena@honorary.mzv.cz
konzulární obvod: Chaco a Formosa