Praktické informace

Praktické informace Praktické informace Praktické informace Praktické informace Praktické informace Praktické informace Praktické informace Praktické informace Praktické informace Praktické informace Praktické informace
Přečtěte si


Státní svátky

1. leden 
březen/dubenVelký pátek velikonoční (pohyblivý svátek)
1. květenSvátek práce
25. květenDen deklarace nezávislosti
9. červenecDen nezávislosti
8. prosinecNeposkvrněné početí Panny Marie
25. prosinecVánoce

Svátky pohyblivé - posouvají se na následující nejbližší pondělí, tzv. prodloužené víkendy

2. dubenDen veteránů a padlých ve válce o Malvínské ostrovy
20. červenZvěčnění památky generála Manuela Belgrana
17. srpenZvěčnění památky generála San Martína (prohlášení za nesmrtelného)
12. říjenDen objevení Ameriky

Letecká doprava

všechny mezinárodní lety přistávají na letišti Ministro de Pistarini v Ezeize, asi 35 km od centra Buenos Aires. Hlavní město má ještě jedno letiště, které slouží pro národní lety a pro lety z okolích jihoamerických zemí, je to letiště Jorge Newbery. Letecké společnosti, které létají z Evropy do Argentiny, jsou: Air France, Alitalia, Iberia, KLM, Aeroflot, Lufthansa, British Airways.

Z letiště se do centra B.A. dostanete taxíkem, autobusem nebo tzv. remises, což jsou osobní auta najatá s řidičem speciálně pro transfer z letiště do hotelu, ale může se najmout i na jiné příležitosti. Platí se od hodiny nebo od délky transferu. Nedoporučuje se využívat služeb místních vyvolávačů.

Místní letecká společnost Aerolíneas Argentinas nabízí speciální balíčky pro návštěvníky ze zahraničí , nazvané Visita Argentina. Jedná se o talony se 4, 6 nebo 8 kupony, platnými vždy pro jednu cestu uvnitř Argentiny, přičemž každé město se dá navštívit jen jednou. Tyto balíčky se mohou koupit pouze společně s mezinárodní letenkou, a pokud lety nevyužijete, můžete je vrátit. Nejsou časově omezeny, jediné časové omezení je zpáteční letenka z Argentiny.

Autobusová doprava

Autobusová doprava je doporučována spíše dobrodružnějším povahám. Na větší vzdálenosti se používají velké autobusy vybavené klimatizací, Existuje autobusové spojení z Chile, Bolívie, Uruguaye, Paraguyae a Brazílie. Na jízdenkách často nebývá označeno sedadlo, proto je třeba přijít k odjezdu dříve nebo se může stát, že celou cestu prostojíte. Pokud je v buse klimatizace, bývá velmi silná, proto se doporučuje svetr i v létě.

Lodní doprava

Hlavní lodní společnosti jsou Ferrylines a Buquebús. Je příjemné využít jejich služeb např. na výlet do Uruguyae - Montevidea nebo na pláže Punta del Este. Trajekt trvá buď 45 minut katamaránem nebo 3 hodiny lodí a cena se pohybuje od 46 do 65 dolarů. Obě lodní společnosti najdete na Avenida Córdoba.

Taxi

Obyvatelé Buenos Aires využívají taxíky hojně, je to nejekonomičtější způsob přepravy, obzvláště mimo dopravní špičku a pokud se domluví více osob dohromady. Barva taxíků je černá se žlutými střechami a v hlavním městě cirkulují 24 hodin denně. Obvykle se nechává malé spropitné.

Obchody

Od pondělí do pátku je otvírací doba od 9,00 do 19,00, banky mají otevřeno od 10,00 do 15,00. Vyjma Buenos Aires obchody v ostatních částech země mají přes poledne, zhruba od 13,00 do 16,00 zavřeno.

Lékařské zabezpečení

Lékařské služby jsou na velmi dobré úrovni. V nemocnicích slouží vysoce kvalifikovaný personál, který většinou vystudoval v zahraničí, ale i místní university jsou velmi kvalitní. Specialisté se pravidelně účastní mezinárodních kongresů. Lékařská služba se většinou platí, pokud nemáte velmi kvalitní pojištění. Cena jednoho lékařského ošetření se pohybuje od 20 do 150 dolarů.

Lékárny

Většina léků se dá koupit bez lékařského předpisu. Vždy některá lékárna drží ve městě pohotovost. Farmaceuti jsou vyškoleni i na poskytování první pomoci a aplikaci injekcí. V kompetenci lékárníků je i "předepisování" léků pro nejběžnější případy. Seznam otevřených lékáren vychází v denním tisku.

Bezpečnost

Stejně jako v jiných částech věta by měl turista dbát určitých bezpečnostních opatření, tzn. nechávat cenné věci v trezoru v hotelu, nenosit celý obnos peněz na jednom místě, při nákupech neukazovat větší částku peněz v peněžence, dbát o své osobní věci, kabelky a baťůžky na ulici, kde je hodně lidí.

V Buenos Aires stejně jako ve většině větších měst je poměrně rušný noční život. Je běžné vracet se domů až v brzkých ranních hodinách a dokonce v této době, třeba ve 4 hodiny ráno, si zajít na dobře udělaný biftek. Ani v této době neplatí zvýšená bezpečností opatření, nicméně se vyplatí nechodit sám opuštěnými ulicemi nebo nechávat auta otevřená s osobními věcmi uvnitř.

Pošta

Hlavní pošta v Buenos Aires se nachází na ulici calle Sarmiento , 189 a je otevřená od 9,00 do 19,30. Ostatní pošty mají kratší otvírací dobu. Známky můžete koupit běžně i v hotelích.

Mezinárodní hovory a internet

Telefonní služby byly zprivatizovány v r. 1989 a hlavní 2 společnosti jsou Telecom a Telefónica Argentina. Telefonní hovory z Argentiny patří sice k nejdražším ve světě, nicméně služby se neustále zlepšují a jejich úroveň je značně vysoká. Turisté mohou běžně telefonovat z místních hovoren (locutorio ), místní hovory si pak může vyřídit z modrých kabin, které jsou všude po městě. Telefony jsou jak na mince, tak na karty.

Internet je k dispozici téměř všude, v kavárnách, v cybercafé, v hotelích, na letištích.

Restaurace

Argentina je proslavené svým hovězím masem a většina turistů si v restauracích dává právě toto jídlo. Ale typickým jídlem je například i tzv. empanada, těsto plněné většinou masem, i když náplň se může měnit podle oblasti , dále jsou to různé klobásky a jelítka z vepřového masa a krve, a také velké množství různých vnitřností a drůbků, ale ty se většinou jedí jako předkrm nebo jen tak "uzobávají" před hlavním jídlem.

Hlavní jídlo je většinou nějaká kotleta nebo pečeně doprovázené různými typy salátů.

Na závěr můžete ochutnat flan - puding s mléčnou polevou a šlehačku. Lepší se nezajímat o kalorie a prostě si to vše vychutnat.

Po celé Argentině je řada typických kaváren (las confiterías) s vynikajícím expresem, čaji a alkoholickým a nealkoholickými nápoji.

Některé věhlasné kavárny a restaurační zařízení, obzvláště v Buenos Aires, je doslova podmínkou navštívit.