Buenos Aires

Podle některých se jedná o nejkosmopolitnější metropoli Jižní Ameriky - faktem zůstává, že hlavní město Argentiny má strhující historii, obrovský styl a velice osobitou tvář.

Argentina - oblasti:

Kliknutím do mapky zvolte oblast.


Cuyo Buenos Aires Patagonie Pampeana Severovýchod Severozápad
Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires Buenos Aires
Co navštívit


Podle některých se jedná o nejkosmopolitnější metropoli Jižní Ameriky - faktem zůstává, že hlavní město Argentiny má strhující historii, obrovský styl a velice osobitou tvář.

Jméno dostalo od Juana de Garay a celý název zněl Santísima Trinidad y Puerto de Nuestra Seňora del Buen Ayre, v překladu město Nejsvětější trojice a Přístav Panny Marie Dobrého větru, která byla ochránkyní námořníků.

Poloha města je: 34o 36´jižní šířky a 58o26´západní délky, Její oficiální název od r. 1996 je Ciudad Autónoma de Buenos Aires (Autonomní město Buenos Aires). Hranice města jsou dány řekou Río de la Plata, řekou Riachuelo a Avenidou General Paz, které dělí centrum od provincie Buenos Aires. Naproti jeho břehům omývaných řekou Río de la Plata se nachází Montevideo, hlavní město Uruguaye, lodí je to jen 2,5 hodiny.

Průměrná roční teplota je tu 18o C, v zimě (červenec-září) se teploty pohybují mezi 3 a 6 stupni, sněhové přeháňky jsou jen výjimečné, v létě je teplo a vlhko a teploty se pohybují kolem 28 stupňů. Vysoká vlhkost způsobuje, že se teploty zdají větší.

Město je rozděleno na 48 čtvrtí, které nesou převážně názvy podle původních farností z 19. století.

V samotném centru města žijí necelé 3 miliony obyvatel, s předměstími je to okolo 14 milionů.

Architektura

Bouřlivá historie města se dá velice dobře pozorovat na jeho architektuře. Od jižanské koloniální architektury zástavba plynule přechází v křiklavý francouzský design z období baroka a neoklasicismu a všímavému oku neuniknou ani budovy, na kterých se kombinují všechny jmenované stavební slohy. Tento proud můžeme směle označit porteňo puro (ryze „přístavní“ styl, porto znamená ve španělštině přístav, odtud vyplývá často používaný výraz pro osoby, věci a vůbec vše co pochází z Buenos Aires - porteňo). Můžeme vidět příklady moderní architektury, které soupeří o místo se starými přístavními moly a klasickými veřejnými budovami, které jsou s každým novým dnem stále více opouštěny.

Pokud se návštěvník rozhodne podívat na město ze střechy některé z vyšších staveb, zjistí, že boční a zadní stěny budov, které nesou ze předu ta nejhonosnější průčelí, jsou úplně holé a vůbec nevypadají, jako honosné městské domy. Důležitost, která je přikládána fasádě v porovnání s tím, co je za ní, vypovídá o mentalitě zdejších obyvatel.

Centrum

Květnové náměstí

Dalo by se říci, že Buenos Aires bylo vybudováno okolo Květnového náměstí, které vždy bylo a stále je bušící srdce celé země. Od svého založení roku 1580 bylo svědkem mnoha protestů a manifestací nemalého historického významu. V současnosti je toto náměstí obklopenou koloniální architekturou, vysokými palmami a pestrobarevnými zahradami.

Návštěvníkův zrak nejdříve upoutá Casa Rosada (Růžový dům), sídlo vlády - viz níže text ve čtvrti Montserrat.

Pro naprostou většinu obyvatel Argentiny je nejnavštěvovanějším místem tohoto náměstí hrobka generála José de San Martína, osvoboditele dnešní Argentiny, Chile, Peru, Bolívie a Uruguaye, která se nachází v útrobách katedrály. San Martín je jeden z mála národních hrdinů, který je uctíván Argentinci všech politických proudů.

Za pozornost stojí i Budova tisku, jedná se hned o první stavbu Květnové třídy. Ještě donedávna využívaná nejstaršími a nejkonzervativnějšími novinami země. V současnosti se jedná o Dům kultury Buenos Aires, který je jako jediný postaven ve francouzském stylu na rozdíl od zbytku zástavby, která je převážně španělská.

La city

Za La city je označována bankovní čtvrť Buenos Aires. Nalezneme tady nejen národní ale i zahraniční banky z celého světa. Zcela nepřehlédnutelná je ohromná budova Banky národů, postavená z mramoru a kamene a dokončená roku 1888. V prvním patře můžeme navštívit muzeum numismatiky.

Jižní město

V XVII. stol. došlo k rozšíření města jižním směrem, proto je právě tato zóna jednou z nejstarších v Buenos Aires. Pro většinu turistů jsou nejdůležitější následující tři čtvrtě: Montserrat, San Telmo a La Boca.

Montserrat je čtvrť, která rovněž sloužila jako rezidenční, kde sídlily nejvýznamější rodiny ve městě. Nacházejí se tu jedny z nejstarších budov ve městě. Manzana de las Luces se nachází jeden blok jižně od Květnového náměstí, pochází z poloviny 17. stol., kdy jezuité stavěli pro vícekrále klášter a kolej. Údajně je spojena řadou tajných tunelůs vrškem Montserrat. Měla obranný charakter. Dále stojí za shlédnutí Kostel a klášter Santo Domingo, Bazilika sv .Františka, Kostel S. Ignacio de Loyola, Plaza de mayo, Casa Rosada, která také nese název Casa de Gobierno, vládní palác. Již r. 1580 existovala na tomto místě malá pevnost. R. 1870 president Sasrmiento nechal dům natřít na růžovo, vycházel z myšlenky, že spojí 2 barvy - červenou a bílou, 2 vládních stran té doby. Dalšími zajímavými budovami jsou: Cabildo, katedrála Metropolitana a Sídlo vlády. Café Tortoni je ve stylu Art Nouveau (secese) a je to jedna z nejstarších literárních kaváren, večer tu uslyšíte jazz a tango. Confitería El Molino -legendární místo schůzek ze zač. 20. stol., navrženo ital. architektem Gianottim. Palacio Barolo je alegorickou budovou na Božsku komedii od Danteho.

>San Telmo je čtvrť s fascinující historií, kde v současnosti přebývají především umělci a starožitníci. Původně to byla jedna z nejstarších částí města (spolu s Montserratem) a až do 19. stol. sloužila spíše jako rezidenční část. Ale v r. 1871 po epidemii žluté zimnice se bohatá společnost odstěhovalaa domy se tehdy pronajímaly emigrantům. zajímavá místa k vidění tu jsou: Farnost S. Pedro González Telmo z pol. 18. stol., Tržnice San Telmo, Plaza Manuel Dorrego, kde sekonává bleší trh se starožitnostmi, Casa de Castagnino, dům, kde bydlel malíř J.Carlos Castagnino.

La Boca - známá především pro pestrobarevné fasády místních domů, postavené na pilotech jako ochrana před záplavami. Zde dříve žili přístavní nakladači. La Boca je známá také svými rušnými restauracemi, kam spěchají turisté, aby se v noci pobavili. La Boca vznikala v letech 1860 až 1930, kdy sem přijížděli hlavně vystěhovalci z Itálie. Jejím dalším typickým rysem jsou nerovné, výškově rozdílné chodníky. Visutý most celý ze železa, je z r. 1908 a sloužil ke spojení s ostrovem Isla Maciel. V La Boce můžete navštívit : Vuelta de Rocha, místo, kde se dříve scházeli emigranti, aby snili o svých dalekých domovech, Pasaje Caminito, bývalou železniční cestu, která sloužila do r. 1920, dnes je to pěší zóna, Bar La Perla, kde v sobotu můžete vidět zdarma tango show, Divadlo de la Ribera, Voskové muzeum, Atletický klub Boca Juniors, Casa Amarilla, Park Lezama, Ortodoxní ruský kostel.

Ve čtvrti Recoleta je zase nakupeno velké množství kulturně cenných památek, např. Muzeum výtvarného umění, Knihovna, Kulturní centrum Recoleta, původně byl v jejich zdech klášter, který sloužil jako azyl žebrákům a starcům, Basilika N. S. del Pilar, v koloniálním stylu, postavená jezuity v 1. pol 18. stol., Palác de Glace, původně sál na bruslení na ledě, dnes výstavní sál, bar La Biela a další.

Palermo v této čtvrti se náchází Muzeum Latinoamerického umění, které je nejvýznamnějším v zemi. Palerno je někdy nazýváné plícemi Buenos Aires pro množství zahrad a lesíků. Můžete navštívit Jardín Japonés, Jardín Zoológico, Jardín Botánico, Hipodrom a Planetárium Galileo Galilei. Palermo se dělí na dvě části, starou -Viejo, a bohémskou -Hollywood, s bary a malebnými uličkami a novou, kde jsou kina a telvizní a filmová studia, takže se tu schází řada umělců.

San Nicolas - Tato čtvrť bývá také někdy nazývána Centro, je situována mezi čtvrtí Montserrat a Retiro. Za prohlídku stojí: Bazilika a klášter de la Merced, Kostel a klášter de las Catalinas. Na Avenidě Corrientes se zase nachází spousta divadel a je zde bohatý a rušný noční život.

Doprava ve městě

Nejběžnějším prostředkem je tzv. colectivo, které má celkem 180 linek a spojuje město nejen uvnitř, ale i s okolím. Hojně se využívá i vlaková doprava, protože všechny vlakové linky v zemi přijíždějí do Buenos Aires. Většina má návaznost na metro. Metro funguje na magnetické karty. V neposlední řadě jsou to pak taxíky, které jsou relativně levné. POZOR, pokud jedete taxíkem z letiště do centra, zeptejte se před nastoupením na cenu! Obvyklá cena je 45-50.

V případě krádeže nebo ztráty dokumentů se můžete obrátit na turistické komisařství (Comisaría del turista) v ulici Corrientes 436.

Nákupní centra

Galería Pacífico na ulici Florida 900
Abasto na ulici Corrientes 3247
Paseo Alcorta na ulici Salguero 3172
Jumbo-Easy na Avda Sarmiento y Cerviňo
Alto Palermo na ulici Santa Fé 3253
Unicenter na Avda Panamericana 15 km

Typické restaurace

Kreolské restaurace

La Caballeriza Vicente López 2024
La Cabana Rodriguez Peňa 1967
La Chacra Córdoba 800
Las Nazarenas Reconquista 1132
La Tranquera Lavalle 800

Rybí restaurace

Los Chilenos Suipacha 1024
Sorrento Posadas 1053

Porteňa restaurace (porteňo = typ. obyvatel B.Aires)

Arturito Corrientes 1124
Ligure Juncal 855
Papa Soufflé Lavalle 775
Pippo Callao 1077

Život v Buenos Aires se točí kolem kávy

Společenský život, a ve většině případů i obchodní a kulturní, se v Buenos Aires točí kolem kávy. "Potkáme se v kavárně", je asi nejčastější odpovědí na pozvání do kina nebo divadla, nebo na pracovní hovor, nebo prostě jen na posezení s přáteli. Dát si kávu nebo koňak v příjemné kavárně je také nejoblíbenější způsob, jak ukončit bouřlivou noc.

Kavárny můžeme nalézt na každém rohu, ať už velice elegantní, sloužící hlavně pro uzavírání obchodů, nebo skromnější a pohostinnější místa, kam se chodí pozdravit sousedé nebo si sem zaměstnanci různých firem chodí o polední pauze přečíst noviny. Všichni kdo přijíždějí do Buenos Aires často tvrdí, že jen Paříž může soutěžit s Buenos Aires co se času stráveného posezením u kávy týče.

Tato skutečnost plyne z historie. Do Argentiny přicházeli hlavně zástupci mužského pohlaví a ti hledali v kavárnách společnost, chodili si sem vykouřit cigáro nebo zahrát partičku domina. Jak čas plynul vytvořily si nespočetné kafeterie svoji vlastní klientelu. Každá politická, umělecká nebo sociální skupina měla svoji kavárnu. A i dnes se může říci, že mnoho z událostí, které ovlivnily historii Argentiny, se napřed prodiskutovaly mezi přáteli nebo nepřáteli u stolu při kávě.

Doprava ve městě Buenos Aires

Nejběžnějším prostředkem je tzv. colectivo, které má celkem 180 linek a spojuje město nejen uvnitř, ale i s okolím. Hojně se využívá i vlaková doprava, protože všechny vlakové linky v zemi přijíždějí do Buenos Aires. Většina má návaznost na metro. Metro funguje na magnetické karty. V neposlední řadě jsou to pak taxíky, které jsou relativně levné. POZOR, pokud jedete taxíkem z letiště do centra, zeptejte se před nastoupením na cenu! Obvyklá cena je 45-50.

V případě krádeže nebo ztráty dokumentů se můžete obrátit na turistické komisařství (Comisaría del turista) v ulici Corrientes 436.